Organická architektura: Učení Frank Lloyd Wright

organická architektura Frank Lloyd Wright

Lekce Frank Lloyd Wright o organické architektuře

 

Psaní článku o lidech, jako je Frank Lloyd Wright, je velkou výzvou. Jen popis jedné z jeho prací může snadno vytvořit samostatnou knihu. To je důvod, proč pravidelně věnujeme pozornost lidem, jako je on, spojením jejich jména s konkrétnější otázkou.

Frank Lloyd Wright

Portrét Frank Lloyd Wright
Velký architekt ve svém studiu

organická architektura Frank Lloyd Wright v ateliéru

Dnes odneseme určité aspekty z jeho práce. Jedná se o doktríny a prohlášení, které podle našeho názoru silně ovlivňovaly vývoj organické architektury. Takto se také tento pojem zabýváme trochu dále. To je pravděpodobně nutné, protože organická architektura hraje zásadní roli dodnes. V příštích desetiletích to bude pravděpodobně neméně důležité.

Vývoj organické architektury

architekti Frank Lloyd WrightArchitekt po dohodě

skvělý architekt Frank Lloyd Wright

prérie styl

Začněme s trochou vysvětlení. Frank Lloyd Wright nemá nic společného s pojmem "organická architektura". Vytvořil prériový styl. Toto následovalo přirozené linie a objevilo se jako protipóda konstrukce viktoriánské éry. Prérijní styl vyvinul organickou architekturu. Z tohoto důvodu se hodně z učení Frank Lloyd Wright o konstrukci a designu vztahují také na tento styl.

Zaměření článku je na některých učích Frank Lloyd Wright. Citace lze nalézt v následujícím článku.

Prérijní styl vyvinul organickou architekturu

organické architektonické práce Frank Lloyd Wrightorganická architektura Frank Lloyd Wright funguje

Architekt musí být schopen sledovat deset let předem

Architekt musí být jakýmsi prorokem, podle Frank Lloyd Wright. Musí být schopen se dívat alespoň na pár let předem. Organická architektura splňuje tento požadavek. Jasné přirozené linie umožňují mnoho změn a transformací.

Dobrá budova nesmí bolet krajinu

klasická architektura Frank Lloyd Wright

Padající vodní dům uprostřed přírody

organická architektura Frank Lloyd Wright dům padající vody

Původní interpretace

Můžete jasně a jednoduše odpovědět na otázku, proč jsou někteří architekti vyhlášeni geniální a jiní ne? Každý by byl schopen pochopit, popsat a reprodukovat styl. Děláme to tak, abychom mluvili. Ale vytvoření budovy tak originální, že máte pocit, že má duši - to je jiné. To je úžasné.

Frank Lloyd Wright obhajuje vlastní interpretaci stylů. Organická architektura je v tomto ohledu jednoznačně úspěšná. Právě napodobuje přirozeně existující formy. Jsou vždy jedinečné!

Dům v New Jersey

organická architektura domu Frank Lloyd Wright v New Jersey

interiér

Bachman Wilson dům organické architektury Frank Lloyd Wright

Budova musí vypadat jako přirozeně pěstovaná v prostředí

Tato práce Frank Lloyd Wright může být do jisté míry použita pro definici organické architektury. Totéž platí pro následující:

  • Dobrá budova nesmí bolet krajinu. Musí ji udělat krásnější.
  • Architektura je živá nebo oživená.

Pokud čteme jen tyto práce od Frank Lloyd Wright, mysleli bychom si, že jeho budovy jsou zcela ekvivalentní organické architektuře. Nenechte se zavádět. Jeho učení bylo někdy opravdu kontroverzní. Mnozí by nesouhlasili s naší myšlenkou na organickou architekturu nebo se dostali ze svého sortimentu. Nicméně kořeny tohoto stylu se nacházejí ve svých budovách a v jeho současníků.

Další budovy Frank Lloyd Wright

organické architektury architekta Frank Lloyd Wrightorganická architektura Frank Lloyd Wright taliesin západní ráno světlo penfield dům organické architektury Frank Lloyd Wright